Ekmek Tarifleri
Trabzon Vakfıkebir Ekmek
Malzemeler
• 750 g Sinangil Trabzon Vakfıkebir Ekmek Unu
• 400 ml Su (2 su bardağı)
• 5 g Toz Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
• 1 paket Sinangil Kuru Maya
Hazırlanışı
Sinangil Kuru Maya 1 tatlı kaşığı toz şeker ve bir miktar ılık su ile aktif hale getirilir. Karıştırılarak 3 - 5dk. Beklenir. Geri kalan su (oda sıcaklığında)bir kaba boşaltılır, üzerine Sinangil Trabzon Vakfıkebir Ekmek Unu ve hazırlanan maya ilave edilerek karıştırılır. Mikserin hamur yoğurma aparatı veya elle kuvvetlice 10 dk pürüzsüz ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. Elde edilen hamur hafif nemli bir bezle örtülerek sıcak bir yerde 45 – 50 dk kabarmaya bırakılır.
Şekil verme ve pişirme
Kabaran hamura (tek parça halinde) unlanmış bir zeminde yuvarlak ekmek şekli verilir. Yağlanmış pişirme kabına veya tepsiye yerleştirilir. Üstü hafif nemli bir bez ile örtülerek sıcak bir yerde 55 – 60 dk (hamur iki kat büyüklüğe ulaşana kadar) kabarmaya bırakılır. Kabaran hamurun üzeri, bir fırça yardımı ile ıslatılarak pişirmeye hazır hale getirilir ve önceden ısıtılmış fırına sürülür.
Pişirme sıcaklığı ve süresi
180 ° C önceden ısıtılmış fırında 50 - 60 dakika pişirilir.
Öneriler
• Elde ekmek yaparken; yoğurma bitiminde hamurdan küçük bir parça ayırıp bir kenarda bekletiniz. Ekmeklerden fırına konulmadan önce bu hamura biraz un katarak kıvamını sertleştirip saç örgüsü yapabilir, bunu da ekmeklerin üst -orta kısmına koyarak bıçak açma yerini süsleyebilirsiniz.
• Ekmekler fırına atılmadan önce, ayrı bir yerde kabuk parlaklığı için bulamaç hazırlanabilir. Bir bardak kaynamış suya bir yemek kaşığı toz şeker ve bir yemek kaşığı un konularak karıştırılır. Bu bulamaç bir fırça yardımı ile ekmekler fırına girmeden önce üstlerine sürülür.
• Ekmeklerinizin daha parlak olmasını istiyorsanız küçük bir metal kaba ya da ısıya dayanıklı bir cam kaba su doldurulup fırınınızın pişirme kısmının arka tarafına yerleştiriniz.
• Ekmek makinesi ile ekmek yapımında daha parlak kabuk rengi için, program bitiminden 1 saat önce kapağı açarak hamurun üzerine yukarıda tarifi verilen bulamaçtan sürebilirsiniz. Bulamaç sürme esnasında hamuru zedelememeye dikkat ediniz.
Sizden Gelenler
Sinangil kullanan yüzlerce mutfak ustasından gelen birbirinden güzel tarifler için