Ekmek Tarifleri
Tahıl Ekmeği Yapımı
Malzemeler
• 500 g Sinangil Tahıl Ekmek Unu
• 280 ml Su (1,5 su bardağından biraz az)
• 1 paket (7 g) Instant Maya
Hazırlanışı
Sinangil Tahıl Ekmek unu, maya ve su bir kaba boşaltılır. Mikserin hamur yoğurma aparatı veya elle kuvvetlice 10 dk pürüzsüz ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. Elde edilen hamur hafif nemli bir bezle örtülerek sıcak bir yerde 15-20 dk kabarmaya bırakılır.
Şekil verme ve pişirme
Kabaran hamur, büyük ekmek yapmak için 400 g’lik iki parçaya, küçük ekmekler yapmak için 80 g’lik on parçaya bölünür ve unlanmış bir zeminde istenilen ekmek şekli verilir. Yağlanmış pişirme kabına veya tepsiye yerleştirilir. Üstü hafif nemli bir bez ile örtülerek sıcak bir yerde 40-50 dk (hamur iki kat büyüklüğe ulaşana kadar) kabarmaya bırakılır. Kabaran hamurun üzeri, bir fırça yardımı ile ıslatılarak pişirmeye hazır hale getirilir ve önceden ısıtılmış fırına sürülür.
Pişirme sıcaklığı ve süresi
Büyük ekmekler; 200-220° C önceden ısıtılmış fırında 30-40 dakika pişirilir. Küçük ekmekler; 220-230° C önceden ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirilir.
Ekmek Makinası ile Ekmek Yapımı
Ekmek makinesinin pişirme kabına önce su, sonra Sinangil Tahıl Ekmek unu, en son Sinangil Instant Maya koyularak kapağı kapatılır. Kabuk rengi seçeneklerinden orta renk ayarı, program seçeneklerinden uygun pişirme programı (pişirme süresi 3 saat olan bir program) seçilerek işlem başlatılır
Öneriler
• Ekmeklerinizin üzerini ayçekirdeği içi, yulaf ezmesi, keten tohumu, haşhaş tohumu gibi malzemeler ile süsleyebilirsiniz.
• Hamur yapımında kullanılan su miktarının yarısı yerine süt kullanabilirsiniz.
• Tariflerinizi 15 ml.(1,5 yemek kaşığı) sıvı yağ, 10 g. (2 tatlı kaşığı) şeker veya bal ile tatlandırabilirsiniz.
• Ekmeklerinizin daha parlak olmasını istiyorsanız su dolu küçük bir metal ya da ısıya dayanıklı bir cam kabı fırınınızın pişirme kısmının arka tarafına yerleştiriniz
Sizden Gelenler
Sinangil kullanan yüzlerce mutfak ustasından gelen birbirinden güzel tarifler için