Püf Noktaları
1.
Un mutlaka elenmelidir

Havalandırılmış unu daha iyi yoğrulur ve gluten yapısı dolayasıyla hamur yapısı daha sağlam gelişir. Bunun sebebi , oksidasyon etkisiyle glüten bağlarının daha sağlam bir yapı oluşturmasıdır.

Elenmiş ve havalandırılmış un , ölçüleme de kolaylık sağlar. Sıkışmış un aynı hacimde fazla miktar içereceği için tarif uygulamalarında yanlışlıklara yol açabilir. Dolayısıyla tarif uygulaması esnasında suyun yetmemesi ve hamurun kuru kalması sıkıntılarıyla karşılaşılabilir.

Bunların dışında organik unlar , uygunsuz koşullarda saklanması durumunda çok çabuk şekilde böcek, kurt ve güvelenme yapabilirler. Eleme ile bu ayrışmayı ve ürünün canlı oluşturup oluşturmama durumu da kontrol edilmiş olur.
2.
Kremalı karışımlar, yumurtalar eklendiğinde kesilme eğilimindedir. Bunu önlemek için yumurtaları bir kerede, azar azar ekleyin ve her ilaveden sonra iyice çırpın. Karışım kesilirse, 1 yemek kaşığı unla birlikte daha fazla yumurta eklemeden önce çırpın.
3.
Soğutulmuş kurabiyeleri bir tel ızgaranın üzerinde, nemli olmalarını önlemek ve hava dolaşımı sağlamak için, havalandırmaya bırakın.
4.
Mutfak robotunda hamur hazırlıyorsanız kullandığınız yağın sert ve soğuk olması işinizi kolaylaştıracaktır. Soğuk yağ unla karışmaya başladığında ısınıp yumuşama şansı bulamayacaktır. Böylece tam olarak nüfuz edemeyeceği için pastanız yağlı olmayacaktır.
5.
Sıvılar çok soğuk olarak kullanılmamalıdır, bu şekilde yağın yumuşamasını ve erimesini engellemiş olursunuz.
6.
Yumurtalarınızı buzdolabında saklıyorsanız, harcınızı hazırlamadan en az 30 dakika önce kullanacağınız sayıda yumurtayı buzdolabından çıkartın.
7.
Tuzu ekmek yapımında unu karıştırırken ya da elenirken ilk başta ekleyin. Mayalanmayı sağlar ve hamura lezzet katar.