Tatlı Tarifleri
Profiterol Yapımı
Profiterol İç Kremasının Hazırlanışı
Bir mikser kabına poşetin tamamını boşaltınız. Üzerine 1 su bardağından biraz fazla (225 ml) süt veya su ilave ediniz. Mikser ile düşük sonra yüksek devirde yaklaşık 3 - 4 dakika çırpınız, diğer işlemleri tamamlayıncaya kadar yaklaşık 10 dk bekletiniz.
Profiterol Çikolatalı Sosun Hazırlanışı
Poşetin tamamını tencereye boşaltınız. Üzerine yaklaşık 1,5 su bardağı (275 ml) süt veya su ilave ediniz. Orta ateşte sürekli karıştırarak pişiriniz. Kaynamaya başladıktan sonra 3 - 4 dakika daha kaynatmaya devam ediniz. Soğutmaya bırakılan sosun üzerinin kaymak tutmaması için belirli aralıklarla karıştırınız.
Profiterol Toplarına İç Kremanın Doldurulması
Her bir profiterol topunu küçük bir çay kaşığı yardımı ile sıkmadan,kırmadan alt kısmından deliniz. Profiterol toplarının içini çay kaşığı veya varsa krema şırıngası kullanarak hazırlamış olduğunuz iç kremayla iyice doldurmaya dikkat ediniz. Topların iç krema ile tamamen doldurulması profiterolünüzün daha mükemmel olmasını sağlayacaktır.
Profiterol Servise Hazırlanışı
İçlerini krema ile doldurduğunuz profiterol toplarını servis tabağına delik kısımları alta gelecek şekilde sıralayınız. Üstlerine ılık duruma gelmiş çikolata sosunu bir kaşık yardımı ile dökünüz. Topların her tarafının çikolata sosu ile örtülmesini sağlayınız. Eğer servis tabağınız çukur ise 5 -6 topu alt sıraya koyup sosu dökün, bu işlemi toplar bitene kadar üst üste tekrarlayın.
Servis
Hazırladığınız profiterolü arzu ettiğiniz malzemelerle (krem şanti, fıstık, vs.) süsleyebilirsiniz.
Öneri
Profiterolünüzün daha lezzetli olması için, iç krema ve çikolata sosunda su yerine süt kullanılması tavsiye edilir.
NOT
Hemen servis edilmeyecekse, profiterol toplarının yumuşamaması için çikolatalı sosu servisten 5-10 dk önce topların üzerine dökünüz.
Sizden Gelenler
Sinangil kullanan yüzlerce mutfak ustasından gelen birbirinden güzel tarifler için