Hakkımızda

Tarihçe

Un denince akla ilk gelen marka Sinangil,1963 yılında Konya da kuruldu. Un ve İrmik alanında faaliyete başlayan Sinangil, Türkiye’deki ilk paket unu 1970’li yıllarda piyasaya sürdü.

Sinangil 1963 yılından bu yana perakende ve endüstriyel alanda faaliyet göstermektedir.

Sinangil Gıda San. Tic. Paz. A.Ş. Eksim grup bünyesine 2004 yılında katılmış, ürünlerimiz Tekirdağ/Muratlı bölgesinde bulunan Eksun fabrikamızda üretilmeye başlanmıştır.

Eksun, 1996 yılında faaliyete geçmiştir. İlk olarak 150 ton/gün kapasitesine sahipken daha sonraki yıllarda yaptıkları yatırımları ile birlikte bugün 700 ton/gün buğday kırma kapasitesine ulaşmıştır. Öğütme hattı Alman Bühler teknoloji parkı ile donatılmıştır. Gerek ulaşmış olduğu öğütme kapasitesi gerekse depolama amaçlı 40.000 ton çelik buğday siloları ile Türkiye’nin en büyük işletmelerinden biri olarak İç piyasanın yanı sıra ihracat için de üretim yapmaktadır.

Endüstriyel ürün grubu ile fırın, unlu mamul işletmeleri ve endüstriyel üreticilere un tedarik eden Eksun, Türkiye’nin un ihraç eden en büyük firmalarından birisidir.

Sinangil günümüzde, bir mutfak markası olarak geniş bir ürün yelpazesiyle marka bilinirliliğini unun ötesine taşımıştır. Sinangil bu gün gıda alanında yaptığı Ar-Ge çalışmaları, inovasyon, ürün çeşitliliği ve Pazar penetrasyonu ile ülkemizin lider markalarından biri konumunda bulunuyor.

Sinangil, Çölyakla yaşam dernekleri’ nin işbirliği ile Türkiye’nin ilk glütensiz ununu üretmiş ve böylece önemli bir kurumsal sosyal sorumluluğa imza atmıştır. Çölyakla yaşamak zorunda olanlar daha önce ithal olarak temin ettikleri unları bu gün yüzde yüz Türk markası olan Sinangil güvencesiyle alabilmektedirler.

Sinangil, Glutensiz unun peşinden Fenilketonüri hastalarının kullanımına yönelik fonksiyonel ürün olarak Düşük proteinli Nişastalı Karışımı üretmeye başlamıştır.

Sinangil, bu tarz ürün grupları üzerine Ar-Ge çalışmalarını sürdürerek, yeni ürün gruplarını da tüketicilerin beğenisine sunacaktır.

Kalite

Üretim, endüstriyel piyasaya yönelik Eksun ve perakende de Sinangil markaları altında tam-otomasyon ile el değmeden yapılmaktadır. Perakende, Endüstriyel ve ihracat alanlarındaki tecrübelerini birleştiren firmamız her ürün grubu için öncülük ve farklılık yaratma çabasındadır.

Eksun ve Sinangil’in modern tesisleri; ISO 9001, ISO 22000 kalite yönetim belgeleri ve Helal sertifikasına sahiptir. Kalite yönetim sistemlerini başarıyla uygulayarak ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde müşteri memnuniyetini ön planda tutarak ulaştırmayı ilke edinmiştir.

Sinangil’de üretim süreci, sürekli kalite kontrol felsefesi ile yürütülmektedir. Buğday alımından itibaren her aşamada gerekli kalite kontrol testleri uygulanmaktadır. Sürecin nihayetinde ortaya çıkan undan alınan numuneler; fiziksel, kimyasal ve reolojik analizlere tabi tutulmaktadır. Ayrıca alınan numunelerden test mutfağımızda ilişkili nihai ürünler pişirilerek; görsel, fiziksel ve lezzet testleri de yapılmaktadır.

Müşterilerimizin sorun bildirimlerinde veya bilgi edinme taleplerinde, konusunda uzman gıda mühendislerimiz her türlü teknik desteği sunmaktadır.