Baklava Tarifleri
Ev Baklavası Yapımı
Malzemeler
Şerbeti: 5 su bardağı şeker, 3,5 su bardağı su, yarım limon suyu
Hamuru: 4 su bardağı un, oda sıcaklığında 1 su bardağı süt, 1 paket Sinangil hamur kabartma tozu, 100 g erimiş tereyağı,1 yumurta
İçi: 250 g dövülmüş ceviz
Ayrıca: 3 paket buğday nişastası, 150 g eritilmiş kızgın tereyağı
Hazırlanması
1. Hamur malzemeleri ile poğaça hamuru kıvamında yumuşak bir hamur yapılır ve hamur 15-20 dakika dinlendirilir. Dinlendirilmiş hamur, 3 eşit parçaya ayrılır. Her parçadan 16-18 adet cevizden küçük parçalar koparılır. Koparılan parçalara ceviz şekli verilir. Şekil verilen her küçük beze merdane ile bir yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Aralarına bolca nişasta serpilerek 16 veya 18 parça üst üste konulur. En üsttekine nişasta serpilmez. Böylece 16’lı (veya 18’li) 3 grup elde edilir.

2. Yuvarlak bir fırın tepsisi yağlanır (yuvarlak yoksa dikdörtgen tepsinin içine yuvarlak açılan hamur konulabilir). 16’lı bir grup alınıp, merdane ile tepsinin genişliğinde açılır. Tepsiye serilip, üstüne ceviz içinin yarısı serpilir. İkinci grup da açılıp üzerine serilr. Kalan cevizler de bunun üzerine serpilir. Son grup da açılıp, en üste serilir.

3. Tepsideki yufkalar baklava dilimi şeklinde dilimlenir. Üzerine 150 g kızgın tereyağı gezdirilir. 200˚C fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkarılan baklava soğumaya bırakılır. Şerbet ılık, baklava soğukken, şerbet tepsinin üzerine gezdirilir. 4-5 saat sonra servis yapılır.
Sizden Gelenler
Sinangil kullanan yüzlerce mutfak ustasından gelen birbirinden güzel tarifler için