Kek Tarifleri
Browni Yapımı
Hamur Malzemeleri
• 190 g Sinangil Kakaolu Kek Unu (1.5 su bardağı)
• 100 g Damla Çikolata
• 200 g Eritilmiş Margarin
• 255 g Şeker (1.5 su bardağı)
• 3 Adet Yumurta
(Kabartıcı içerdiğinden kabartma tozu kullanmayın.)
1. Hamurun Hazırlanışı
Margarin bir kapta eritilir. Damla çikolata, erimiş margarine ilave edilerek karıştırılır. Bu karışım bir tarafta bekletilirken yumurta ve şeker balka bir kapta 3-4 dakika çırpılır ve ardından un ilave edilerek karıştırılır. Bu karışıma, margarin damla çikolata karışımı da eklenerek homojen bir kıvam elde edilene kadar 3 dakika çırpılır.
2. Kalıba Dökme
Hazırlanmış olan hamurun tamamı 26 cm çapındaki yağlanmış kek kalıbına boşaltılır.
3. Pişirme
Önceden ısıtılmış fırında : 180˚C Pişirme süresi : 30-35 dakika Belirtilen fırın ayarında pişirilir. Pişirme sonunda fırından çıkarılan kek 10-15 dakika dinlendirildikten sonra kalıptan çıkarılır. Soğuduktan sonra dilimleyerek servis yapılır.
NOT
Pişirme süresinin sonlarına doğru, kalıbı fırından çıkarmadan biraz öne çekerek hamurun üzerine bıçak batırılıp çekilir. Bıçağa herhangi bir yapışma olmuyorsa kekiniz pişmiş demektir. Yapışma olduğu durumlarda pişirmeye devam edilir.
Çikolata Sos Malzemeleri
200 g ılık süt (1 su bardağı)
25 g margarin (erimiş)
80 g pudra şekeri (1 çay bardağı)
30 g kakao (2 çorba kaşığı)
80 g bitter çikolata (rendelenmiş)
4. Çikolata Sos Hazırlanması
İlk önce ılık süte pudra şekeri, daha sonra sırayla kakao, bitter çikolata ve eritilmiş margarin eklenir. Çikolatalar eriyinceye kadar ocak üzerinde iyice karıştırılır. Sos ılıklaştıktan sonra sıcak kek üzerine dökülerek servis edilir.
Sizden Gelenler
Sinangil kullanan yüzlerce mutfak ustasından gelen birbirinden güzel tarifler için